REGULAMIN ZAJĘĆ
Katedry Psychiatrii
Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu
w roku akademickim 2022/2023 (semestr letni)
i 2023/2024 (semestr zimowy)
- Podczas wszystkich zajęć student zobowiązany jest do przestrzegania Regulaminu Studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 21/2019 Senatu SUM z dnia 24 kwietnia 2019 r.), w tym zasad etyki i deontologii, odnoszenia się z szacunkiem do chorych i zachowania w tajemnicy dotyczących ich informacji objętych tajemnicą zawodową oraz do poszanowania godności każdego człowieka, w tym osoby zmarłej.
- Zajęcia dydaktyczne z psychiatrii obejmują ćwiczenia, seminaria oraz wykłady, odbywające się zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez Dziekana. Uczestnictwo w zajęciach jest obowiązkowe.
- Ćwiczenia odbywają się w obuwiu zmiennym. Studenci odpowiadają materialnie za sprzęt dydaktyczny powierzony im na czas ćwiczeń. Zauważone usterki lub braki należy niezwłocznie zgłosić osobie prowadzącej zajęcia. Wszyscy uczestnicy ćwiczeń zobowiązani są do przestrzegania przepisów BHP. Studenci są zobowiązani do noszenia identyfikatorów zawierających imię, nazwisko oraz kierunek i rok studiów oraz stosować się do wydawanych na bieżąco przez Uczelnię zaleceń przeciwepidemicznych.
- Zaliczenie ćwiczeń uzyskuje student, który wykazał się przygotowaniem merytorycznym do prowadzonych zajęć na podstawie literatury wymienionej na końcu regulaminu i treści omawianych w czasie zajęć oraz uzyskał pozytywne oceny prac objętych tymi zajęciami. Student, który nie wykazał się należytym przygotowaniem teoretycznym do ćwiczeń jest zobowiązany do uzyskania, w terminie 7 dni dydaktycznych, zaliczenia wymaganego materiału u osoby prowadzącej zajęcia (w trakcie godzin konsultacyjnych wg harmonogramu dostępnego na tablicy ogłoszeń w Jednostce), a następnie do praktycznego odrobienia tych ćwiczeń z inną grupą bądź w tygodniu zajęć uzupełniających na koniec semestru.
- W przypadku zaistnienia przyczyn losowych/zdrowotnych uniemożliwiających uczestnictwo w ćwiczeniach student zobowiązany jest do odrobienia zaległego ćwiczenia z inną grupą bądź w tygodniu zajęć uzupełniających na koniec semestru.
- Nieobecności studenta na ćwiczeniach wynikające z: a) uczestnictwa w posiedzeniach organów kolegialnych Uczelni, b) oficjalnej reprezentacji Uczelni na zewnątrz, c) działalności na rzecz Uczelni organizowanej lub współorganizowanej przez Samorząd Studencki oraz d) uczestnictwa w egzaminie w trakcie sesji poprawkowej są usprawiedliwiane, bez konieczności ich odrabiania, na podstawie usprawiedliwienia poświadczonego przez odpowiedni organ.
- Seminaria z wybranego zakresu tematycznego odbywają się w formie ustnej, pisemnej i testowej, zgodnie z harmonogramem. Wyniki seminarium (pierwszy termin) będą ogłaszane na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej Jednostki (http://psychiatriatg.sum.edu.pl/) niezwłocznie po sprawdzeniu prac – w dniu seminaryjnym, a wyniki zaliczeń poprawkowych – w terminie do 3 dni roboczych od daty seminarium. Każdy student ma prawo do wglądu do swojej ocenionej pracy zaliczeniowej w terminie do 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników zaliczenia. Jeżeli w wyniku wglądu do pracy i jej analizy student stwierdzi, że udzielone przez niego odpowiedzi są prawidłowe, a nie otrzymały należytej liczby punktów, może wystąpić do Kierownika Jednostki z umotywowanym wnioskiem o powtórne sprawdzenie pracy. Terminy seminariów poprawkowych podawane będą na co najmniej siedem dni przed ich datą (I zaliczenie poprawkowe: do 14 dni od daty pierwszego terminu; II zaliczenie poprawkowe: w okresie kończącym zajęcia dydaktyczne). Niezgłoszenie się w przewidzianym terminie powoduje utratę terminu seminarium. W przypadku nieobecności na zaliczeniu studentów, o których mowa w pkt. 6 Regulaminu, wyznaczony będzie dodatkowy termin zaliczenia.
- Zaliczenie końcowe uzyskuje student, który zaliczył wszystkie przewidziane harmonogramem formy zajęć dydaktycznych.
- Egzamin (termin pierwszy oraz dwa egzaminy poprawkowe) składa się z dwóch części – egzaminu praktycznego i teoretycznego. Do egzaminu praktycznego dopuszczeni są studenci, którzy uzyskali ocenę pozytywną z zaliczenia końcowego.
- Egzamin praktyczny polega na napisaniu historii choroby pacjenta zawierającej następujące elementy:
- Wywiad z pacjentem dotyczący obecnego epizodu choroby i dotychczasowego przebiegu choroby; (0-3 p.)
- Wywiad życiorysowy i rodzinny; (0-2 p.)
- Opis zachowania, emocji i sposobu wypowiedzi pacjenta; (0-2 p.)
- Ocena stanu psychicznego z listą stwierdzanych objawów psychopatologicznych; (0-3p)
- Propozycja badań dodatkowych z uzasadnieniem; (0-2 p.)
- Rozpoznanie z różnicowaniem; (0-3 p.)
- Propozycja leczenia z uzasadnieniem; (0-2 p.)
- Rokowanie odcinkowe i kierunkowe (0-2 p.)
- Kompetencje miękkie studenta (0-1 p.)
Egzamin praktyczny jest oceniany punktowo. Warunkiem zdania egzaminu praktycznego jest uzyskanie co najmniej 60% wymaganych punktów. Ocena z egzaminu praktycznego stanowi 20% końcowej oceny z egzaminu. Warunkiem zdania całości egzaminu jest uzyskanie 70% wymaganych punktów z obu części (praktycznej i teoretycznej) łącznie.
- Egzamin teoretyczny (w tym terminy poprawkowe) jest przeprowadzany w postaci testu w (dla kierunku lekarskiego w formie elektronicznej), przy udziale Ośrodka Egzaminów i Badań Efektów Edukacyjnych zgodnie z Regulaminem Ośrodka i obejmuje zagadnienia przewidziane w programie wykładów, seminariów i ćwiczeń oraz w literaturze obowiązkowej. Osoby, które nie zdały egzaminu praktycznego nie mogą przystąpić do egzaminu teoretycznego. Wyniki egzaminów elektronicznych są ogłaszane po zakończeniu testu. Zasady przeprowadzenia egzaminów/zaliczeń testowych oraz ich oceny określa Zarządzenie Nr 75/2016 z dnia 21.06.2016r. z późn. zm. Rektora SUM.
- W czasie seminariów, zaliczeń i egzaminów studentów obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i używania urządzeń elektronicznych.
- Adres poczty e-mail umożliwiający korespondencję elektroniczną ze studentami: psychiatriaTarnowskieGory@sum.edu.pl
Podręczniki postawowe:
- Jarema M. Psychiatria podręcznik dla studentów medycyny. PZWL Warszawa 2016
- Gałecki P. Szulc A. Psychiatria. Urban & Partner Wrocław 2018
- Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10 Vesalius Karków-Warszawa 1998
- Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z 19 sierpnia 1994 r. z późn, zmianami https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19941110535
Podręczniki uzupełniające:
- Wciórka J., Pużyński S., Rybakowski J. (red.) Psychiatria t.1-3 Urban & Partner Wrocław 2012
- Jarema M. Depresja w praktyce lekarza POZ PZWL Warszawa 2016
- Jarema M. (red.). Standardy leczenia farmakologicznego niektórych zaburzeń
- Via Medica, Gdańsk, 2020.
- Rybakowski J. Psychofarmakologia kliniczna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022
- Kępiński A., Poznanie chorego. Literackie 2013
Kierownik Katedry Psychiatrii
Dr hab. n. med. Piotr Gorczyca prof. SUM
|
Kierownik ćwiczeń
Dr hab. n. med. Robert Pudlo prof. SUM
|